TS ISO IEC 15504 Yazılım Süreç Değerlendirme Sistemi Temel Prensipleri Nelerdir?

TS ISO IEC 15504 Yazılım Süreç Değerlendirme Sisteminin amacı firmaların özellikle yazılım ile ilgilenen firmaların öz değerlendirmesini yaparak rakip firmalar arasında kendilerini geliştirmelerine ön ayak olmaktır. Herhangi bir firma bu sistemi kullanarak mevcut durumunu incelemiş olur ve mevcut konumundan daha ileriye gidebilmek için izlemesi gereken adımları ele almış olur. Bu nedenle o firmada psikolojik olarak sürekli gelişme ve hep daha iyisini yapabilme dürtüsü oluşmuş olur.

Sürekli olarak gelişebilme dürtüsünün devam ettirilmesi için yazılım süreç değerlendirme sistemi büyük öneme sahiptir. Bu sistem sayesinde firma iş kaynaklarını en iyi şekilde değerlendirir ve bu durum tüm şirket çalışanlarını motive etmiş olur. ISO 15504 Yazılım Süreç Değerlendirme Sisteminin prensibi firmaların süreç işleyişini anlayabilmesi ve bu süreçleri daha iyi hale getirmelerini sağlamaktır.

ISO 15504 Spice İle Daha İyiye

ISO 15504 Yazılım Süreç Değerlendirme Sistemi ile pek çok firma yukarıdaki prensibi baz alarak daha da yükselmiştir. Fakat her firma bu sistemi kullandığı için gelişecek diye bir kural bulunmaz çünkü bu durum yazılım durumuna göre ve firmanın hedefine göre değişir. Eğer firma yazılım geliştirme sistemindeki prensibi doğru kavrayarak sürekli gelişme ve süreç iyileştirme kabiliyetini edinirse bu sistemde başarılı olur ancak ilk adımı atıp devamını getirmezse başarısız olma ihtimali oldukça yüksektir.

Yazılım Sürecinde Sıkıntı Yaşamayın

ISO 15504 Yazılım Değerlendirme Sisteminin amacı yazılım sürecinde sıkıntı yaşayan firmalara disiplin edinebilmelerini sağlamaktır. Birçok firma içinde bulunduğu durumu analiz ederek sistem prensibinde bulunan disiplini edinmekte ve daha çok ilerleyebilmektedir. Eğer sizde firmanızı daha iyi yerlere taşımak istiyor ve bu sistem hakkında daha geniş kapsamlı bilgi edinmek istiyorsanız Proxy danışmanlık tarafından destek alabilirsiniz.

Comments are closed.