TS ISO IEC 15504 Spice Standardı/Standartları Danışmanlığı

TS ISO IEC 15504 Spice Standardı Danışmanlığı, ülkemizde yeni gelişen bir sektördür. Çünkü firmalar bu standardı almaya son yıllarda başlamışlardır. Fakat bu standart hakkında detaylı bilgiye ve tecrübeye sahip olmadıkları için, Spice belgesini almak için gereken süreçleri başarıyla tamamlayamamaktadırlar. Bu yüzden, firmalar Spice standardını almak için, danışmanlık hizmeti almak zorunda kalıyorlar. Danışmanlık hizmetini maliyetli bulan firmalar, bu hizmetten faydalanmadıkları için süreçlerde başarısız oluyorlar ve tekrardan sıfırdan başlıyorlar. Bu da maliyetleri oldukça fazla bir şekilde arttırıyor. Fakat daha ilk başvuruda danışmanlık hizmeti alındığı zaman, maliyetler artmıyor ve ilk başvurudan, firmalar ISO 15504 Spice Standardını alabiliyorlar.

TS ISO IEC 15504 Spice Standardı/Standartları Danışmanlığı, Avrupa ülkelerinde özellikle Avusturya’da oldukça fazla ve kaliteli bir şekilde verilmektedir. Bunun dışında, Kore, Çin ve Brezilya gibi ülkelerde firmalar arasında oldukça popüler bir hizmettir. Kurumsal anlamda ciddi ve önemli süreçler ve işler için danışmanlık hizmeti verilmektedir. Hatta firmalar süreçlerini iyileştirmek ve iç kaynaklarını daha verimli bir şekilde kullanmak için kendi içlerinde barındırdıkları süreçlere ve iş planlarına göre farklı danışmanlık hizmeti almaktadırlar. Bunlardan biri de ISO 15504 Spice Standardı/Standartları Danışmanlığı olmalıdır. Çünkü bu standart danışmanlık hizmeti olmadan alınması zor bir standarttır.

ISO 15504 Spice Standardı, seviye 1 ve seviye 2 olarak iki farklı gruba ayrılmaktadır. Seviye 1 ve seviye 2 birbirinden farklıdır. Her iki seviyenin de süreçleri ve gereklilikleri farklıdır. Fakat Spice seviye 2 belgesi, seviye 1’e göre biraz daha detaylıdır. Her iki seviyenin de süreçleri için birçok detay bulunmaktadır. Bu detaylar iyi bilindikten sonra, firmalar oldukça kolay ve hızlı bir şekilde Spice belgelerini alabilmektedir. Fakat süreçler üzerinde hakimiyet kurmak için danışmanlık hizmeti almak şarttır.

Comments are closed.